Boldog(abb) élet

Hm... IM-ből, Neonról meg a saját fejemből ötletek... Na meg könyvekből:) De nem vagyok pszichológus, csak egy tini.

Öt dolog, amit minden suliban tanítani kellene

A siker viszonylag ingatag terület, nincs olyan lista, ami pontosan megmondaná, melyek azok a kvalitások és lexikális tudnivalók, amelyek kiegyensúlyozottá és boldoggá teszik az embert, netán szabad utat adnak karrierje folyamának. Az, hogy az iskola - és nem csak a mi (még mindig) poroszos iskolarendszerünk, hanem maga a szervezett oktatás, mint olyan - nem feltétlenül adja meg a mindennapi kihívásokhoz szükséges alapokat, régóta tény. De engedjük el a fantáziánkat: mégis melyek azok a "tantárgyak", amelyeket minden suliban oktatni kéne 2010-ben, Magyarországon?

  • Vállalkozási alapismeretek
Teljesen mindegy, hogy szakács vagy író akarsz lenni, egészen biztosan eljön az a pont karriered során, amikor elgondolkozol rajta: nem lenne jobb vajon, ha a magad ura lennél? Vagy a sztori elején, amikor tapasztalat híján sehol sem találsz magadnak megfelelő állást alkalmazottként, vagy már kiművelt öregrókaként, amikor úgy érzed, elég tudástőkével rendelkezel egy önálló üzlet sikeressé tételéhez (még ettől is gyakoribb eset kis hazánkban, amikor a munkáltató tesz - úgymond - kényszervállalkozóvá, hogy neki könnyebb legyen a dolga). Éppen ezért a bármilyen területen tanuló gimiseknek már illene közelebbi ismeretséget kötniük a vállalkozási alapismeretekkel, a dolog előnyeiről és hátrányairól időben értesülve.

  • Újságírás
2009-ben mindenki blogol, előadást tart, írásos és szóbeli formában osztja meg ötleteit a nagyvilággal. Az órarend ezzel szemben még nem alkalmazkodott ehhez a modern kihíváshoz: az iskolai fogalmazásóra vagy (később) az esszéoktatás nem teljesen fedi azokat az elvárásokat, amiknek az önálló online véleményközlés és publicisztika jobb esetben megfelel.

  • Vállalkozási, befektetési, üzleti alapismeretek
Jobb esetben - a fejlett országokban legalábbis - az embernek kétféle bevétele van: az egyik az állandó jövedelem (magyarul: fizetés), a másik pedig a változó, befektetésekből származó anyagi haszon. Nálunk az utóbbi forrás zömében csak a kivételezett (=pénzes) réteg számára elérhető,  holott kisebb tételben, megfelelő hozzáértéssel bárki állandó bevételre tehet szert ezen a módon. Tehet, ha tájékozott és naprakész pénzügyi kérdésekben akkor is, ha nem könyvelő vagy adótanácsadó.

  • Politika és társadalomtudományok
Az aktuális társadalmi helyzet fő problémája nem a szélsőjobb vagy a szélsőbal, hanem hogy a hiányos történelmi és politológiai ismeretekkel rendelkező emberek könnyebben bevonhatók mindenféle ön-és közveszélyes őrültségbe. A gond soha nem a határozott politikai elképzeléssel rendelkező tüntetőkkel van: inkább akkor kezdődik a probléma, amikor a kocsmapolitizáló alkeszok és a futballhuligánok színre lépnek és az ötödik vodka után rendkívül okosnak és erősnek képzelik magukat. No, a politika és társadalomtudományok árnyalt oktatása - némi szociológiával megspékelve - talán javíthatna ezen a helyzeten. Mellesleg észrevettétek, hogy Magyarországon nagyobb hangsúlyt fektetünk a természettudományokra (matek, fizika, kémia, biológia...), mint a társadalomtudományokra (filozófia, jog, politika, pedagógia, pszichológia, szociológia)?

  • Marketing és sales
A nagybetűs életbe kikerülve az ember gyermekének első sokkja a termékközpontú gondolkozás globális jelenléte: van a termék, van a csapat, és vagy te... nehéz megtalálni azt az egyensúlyt, amely mindhárom résztvevő számára egyaránt kedvez. Persze nem lesz mindenkiből topmenedzser (szerencsére), de ma már egy írónak sem csupán az a feladata, hogy írjon. A sikeres író ma - nem csak Magyarországon, hanem a világ bármely szegletében - önmagát profimód menedzselő, saját könyvét ügyesen promotáló üzletember, jó kommunikátor, szellemes előadó és izgalmas médiaszemélyiség is egyben. Ráadásul ezen kvalitások nélkül nincs az a terület, amelyen belül bárki is tartós sikert érhetne el (sajnos). Ez van, és persze globalizáció meg kapitalizmus: minden annyit ér, amennyit kifizetnek érte.


A legrosszabb karriertanács: csináld azt, amit szeretsz!

Bírom Penelope Trunkot, a kedvenc karrier-tanácsadóm. Imádom, ahogy a tabukat döntögeti és kimondja azt, amit senki más nem merne: az intellektuálisabb alkatú édesanyák ugyan imádják gyerekeiket, de megőrülnek, ha éveken át otthonukba zárva kényszerülnek élni felnőtt társaság nélkül; a job-hopping (vagyis a gyakori munkahelyváltás) számos esetben az ambíció jele, és a kedvencem: a lehető legrosszabb karriertanács, hogy "csináld azt, amit szeretsz".



Fotó: PenelopeTrunk.com
 

Persze Penelope-nak "könnyű" dolga van, ha a széllel szemben szeretne leguggolni: Asperger-szindrómás, ami az autizmus-spektrum legenyhébb zavara, tehát a magas IQ plusz a társadalmi szokások és érzelmek felismerésének hiánya sajátos világképet eredményez, Amerika pedig szereti a dobozon kívül gondolkodókat. Így aztán Penelope világ életében sikeres volt: három üzleti vállalkozás, vezérigagatói státusz és figyelemreméltó független szakértői múlt áll mögötte. Mindenki ismeri, aki a világon web 2.0-vel vagy karrier-tanácsadással foglalkozik.


És akkor ez a nő azt mondja, ne helyezd a pályaválasztást pusztán érzelmi alapokra, hiszen szeretetből nem lehet megélni. Azt mondja, a következőképp érdemes mérlegelni: ahelyett, hogy évtizedeken át keresnéd önmagad és hezitálnál különböző területek között, inkább készíts egy listát azokról a dolgokról, amikben jó vagy, tehát amilyen területen a legkönnyebben találnál állást. Ezt követően tudd meg, melyik pálya hozza a konyhára a legtöbb lóvét - és már kész is vagy, voilá. 


Rendben, de mi lesz az önmegvalósítással? Az önkifejezéssel? A nagy és magasztos feladatokkal, a világbékével? Penelope azt mondja, nem alapfeltétel, hogy pénzt kapj azért, amit szeretsz csinálni. Ha ugyanis valóban szívesen tevékenykedsz az adott területen, úgyis minden szabad percedet azzal fogod tölteni (amiből bevétel lesz, néha nem - de nem ez a lényeg). Miért kéne, hogy ezért még pénzt is kapj? "Én például nagyon szeretem a szexet, mégsem fizetnek nekem érte. Jobban szeretek szexelni, mint konferenciát szervezni, mégis abból élek, hogy előadásokat tartok, nem a szexből" - hoz fel egy meglehetősen konkrét példát. 


Ha mindez elsőre sokkolóan hangzik, nézzük a logikus érvelést a tények mögött: "A munka nem arról szól, hogy szeresd, amit csinálsz, hanem arról, hogy olyan életszínvonalat teremts a segítségével, ami boldoggá tesz. Ha tehát imádsz síelni, költözz egy síparadicsomba, vállalj munkát ott. Így mindig lesz pénzed és tered hódolni a kedvenc hobbidnak, nem kell feltétlenül hivatásos síelőnek vagy síbajnoknak lenned." Persze a BrazenCareerist.com alapítója szigorúan képünkbe vágja az igazságot akkor is, ha ezen a ponton elbizonytalanodnánk: ha munka után nincs kedved síelni, akkor soha nem is volt számodra fontos a sport, csak kifogásokat kerestél, hogy ne kelljen kilenctől ötös munkát vállalnod és nyugodtan takarózhass megvalósulatlan síbajnoki álmaiddal, másra kenve a felelősséget: alföldön élsz, a szüleid nem engedték, hogy sílécet vegyél vagy síiskolába járj...


Vagy egyszerűen csak túl sok minden érdekel, nem tudsz választani: Penelope szerint ez sem baj, vállaj be egy jövedelmező területet, aztán ha nem tetszik, bármikor tovább léphetsz a végzettségednek megfelelő számos egyéb territóriumon belül mozogva vagy akár egy vadonatúj, eddig nem ismert szakmában. A statisztikával érvel: ma egy melóhelyen átlagosan 18 hónapot tölt el egy pályakezdő, annyit pedig guggolva is ki lehet bírni bárhol, később pedig az élménynek köszönhetően egy fontos önismereti leckével és a vállalkozói/alkalmazotti szféra működési alapelveivel gazgadodsz. Sokat tehát nem veszítesz a huszonegyedik században, ha mellé fogsz. Sőt: csak nyerhetsz.


Bár tagadhatatlanul vonzóbb perspektíva anyagi érdekektől mentes önmegvalósításra és világmegváltásra buzdítani a munkaerőpiac legfiatalabbjait, Penelope Trunknak számos kérdésben igaza van. A pénz igenis számít, tökéletes munka nincs (míg a síbajnokság sem az), amit pedig nem csinálsz önként és dalolva napi nyolc óra szénlapátolás után, az valószínűleg valóban nem érdekel mélységében, csak szereted azt hinni, hogy a dolog valóban fontos számodra (mert színesebb, jobb, sokoldalúbb embernek hiszed magad tőle vagy van mire hivatkoznod, ha nem találsz állást). Olyan dolgok ezek, amikkel nem lehet vitatkozni - Asperger-szindróma ide vagy oda.


Ugyanakkor szent meggyőződésem, hogy a kezdetek kezdetén nem lehet pusztán anyagi alapon választani. Az amerikai oktatásrendszernél kevésbé fontos a specializáció, a főiskolák többsége egységes, az általános műveltséghez elengedhetetlen és a mindennapi élethez hasznos képzést nyújt, így könnyebb az átjárás a különböző szakterületek között, mint nálunk (még úgy is, hogy a bolognai rendszer már nagyobb szabadságot biztosít a nebulóknak, mint a régi poroszos vonal). Választani kizárólag fizetés alapján már csak azért sem lehet, mert:


  • a trendek változnak, ami menő szakma volt 1999-ben, nem biztos, hogy 2019-ben is jól jövedelmez majd;
  • ha valamit rémesen utálsz - vagy egyszerűen csak hidegen hagy - abban minden bizonnyal nem fejlődsz majd az évek múltával, tehát pénzt sem fogsz keresni vele (lesznek nálad jobbak... sokan és sokkal);
  • mit ér a biztos megélhetés, ha napi 8 órát olyan dologgal töltesz, ami abszolút lehúz?
  • ha nem az a dolog érdekel a legjobban, amivel egész nap dolgozol, és mégis pénzt keresel, mi lenne, ha olyasmire szánnád az energiáidat, ami még motivál is? 


Igaz, azt Penelope is leszögezi: ne csak úgy a vakvilágba listázgasd a jól fizető melókat, hanem a saját tág érdeklődési körödből és szakterületedről válaszd ki a legjövedelmezőbb felületeket. A NEON-tanács tanács tehát kicsit komplexebb annál, amit Penelope írt: ha a zenélés a mindened, nyugodtan hódolj a szenvedélyednek és állítsd fel célokat ezen a területen, de - és itt jön a különbség - nem muszáj feltétlenül szoftverfejlesztőnek menned, csak mert van műszaki érzéked és úgy tudod, ott az első perctől kezdve dől a lóvé... célszerűbb, ha eleve zenével kapcsolatos pályát választasz: mondjuk, hangmérnök leszel. Így az álmodtól sem vetődtél túl távolra, ugyanakkor fix bevétel is érkezik a számládra, aminek révén egyenes az út az anyagi függetlenséghez... a valóra álmok és az anyagi biztonság pedig egy lapon említve már kimondottan boldogság-szagot áraszt, nem?  


A nők rendezettebbek az irodában - mégis kevesebbet keresnek

Nahát, újabb dolog, ami jobban megy a nőknek, mint a férfiaknak: mint kiderült, a gyengébb fizikai felépítésű nem sokkal rendezetebb és összeszedettebb a munkahelyeken, mint a férfiak. Hmm.


Inkább dolgozzon az ember, mint pakolgasson - a zseni amúgy is átlát a káoszon


A precizitásukról híres német kutatók 4 ezer dolgozót vettek górcső alá hónapokon keresztül, és hamarosan kiderült: a nők 43 százaléka katonai rendet tart íróasztalán, míg a paliknak csupán 32 százaléka mondhatja el ugyanezt magáról. A női munkarő több mint 50 százaléka nagyon precíz aktarendszert használ és mindent pontosan felcímkéz az irodában, ezzel szemben a férfiaknak mindössze 37 százaléka él ezekkel a módszerekkel. A nők 40 százaléka maga is úgy gondolja, hogy makulátlan rend van az asztalán: a férfiak 30 százaléka mondta el magáról csak ugyanezt.


"Előfordul, hogy sokan azért csúsznak le egy előléptetésről, mert rendetlenség van körülöttük. Ezek a külsőségek - az öltözködéssel együtt - többet számítanak a munkakörnyezetben, mint hinnénk" - kommentálta a kutatás eredményét egy HR-szakértő (nem, nem nekem, akkor ezt erős célzásnak vettem volna).


Nos, ami azt illeti, ezzel együtt mindenhol a világon többet keresnek a férfiak, mint a nők: Magyarországon ez a különbség a 2010-es felmérések szerint mintegy 25 ezer forintot jelent. Elképzelhető, hogy a dolog összefügg azzal, hogy míg a nők pakolásznak és takarítanak, a férfiak inkább a munkájukkal foglalkoznak? Hmm, lehet, hogy titokban férfi vagyok, ezt vegyétek coming outnak. ;)


10 dolog, amit elronthatsz az önéletrajzban

Itt az ideje, hogy kinézz pár külföldi ösztöndíj-programot, esetleg rágyúrj valami testhezálló nyári melóra, ami kivételesen nem a standard szórólapozás-csomagolás-árufeltöltés szentháromságra épít. Hogyan készítsd el önmagad marketing brosúráját, és mit ne tegyél cv-írás során?


Ha egy fesztiválon tolmácskodnál, ne a matektudásod emeld ki!


1. No standard cv - Kerüld a fix paneleket, állandó elemeket. Ha egy fesztiválon tolmácskodnál, nem kell ódákat zengeni a történelem OKTV-n elért eredményeidről.


Helyette:

Mindig a megpályázott álláshoz, ösztöndíjhoz, gyakornoki helyhez, sulihoz stb. igazítsd az önéletrajzodat.

A fesztivál-melóhoz domborítsd ki remek kommunikációs képességed, biztos nyelvtudásod és állóképességed éjszaka (ezekre a töri OKTV-n nem biztos, hogy szükség volt, ugye).


2. No klisék – Tartózkodj a tartalom nélküli kliséktől. Felejtsd el az „adatrögzítés” és a „telefonos ügyintézés” paneleket, hiszen ezek semmit sem árulnak el a munkákról, amelyeket eddig végeztél.


Helyette:

Legyél konkrét: „Excel-táblázatba vittem a számlázási adatokat angolul és magyarul” vagy „Közvélemény kutatást végeztem telefonon, megadott kérdések alapján”.


3. No hazugságok – Tanultál egy évig angolt, és máris felsőfokú nyelvtudást írsz be? Na ne, az ilyen malőrök előbb-utóbb kiderülnek, és akkor neked lesz ciki.


Helyette: Apró trükkökkel persze élhetsz: ha nincs nyelvvizsgád, de állsz már egy bizonyos szinten, nyugodtan használhatod a „középfokú szintű nyelvtudás” kifejezést.


4. No terjengős rizsa – Bár a legtöbb fiatal nem tudhat maga mögött évtizedes tapasztalatokat ugye, azért megeshet, hogy valaki több suliba járt vagy sokféle diákmelót, iskolán kívüli tanfolyamot kipróbált, esetleg élesben is dolgozott már. Csábító lehet a gondolat, hogy mindent listázz, de ne tedd – a két oldalasnál hosszabb cv-t senki nem fogja elolvasni.


Helyette: Legyél frappáns, és mindig csak az adott projekthez szükséges tapasztalatokat, képességeket emeld ki.


5. No helyesírási hibák – Nézd át az anyagot többször is, különösen az intézménynevek helyesírásánál légy résen.


Helyette:

Tudod, XY Általános Iskola, nagy á-val, nagy i-vel…. Az idegen nyelvű önéletrajzot pedig mindenképpen lássa tanár vagy anyanyelvi beszélő.

Hajrá!



Megoldás arra, hogy ne diplomás munkanélküliként indíts

Jó hír a munkaerőpiac legfiatalabbjainak tiniknek: az Európai Parlament ma Strasbourgban nagy többséggel elfogadta az egyetemek és vállalkozások közti együttműködésről szóló jelentést, ami megkönnyíti a diákok tapasztalat- és gyakorlatszerzését, és versenyelőnyhöz juttatja a cégeket is.

Az ötlet jó, várjuk a megvalósítást
Az ötlet jó, várjuk a megvalósítást

Régi probléma Európa számos országában és legfőképpen Magyarországon, hogy a diákoknak csak egy szűk hányada részesül használható, ütős gyakorlati képzésben, így aztán a főiskola, egyetem elvégzése után még mindig semmilyen munkatapasztalattal nem rendelkeznek. Gyakorlat nélkül nincs tapasztalat, tapasztalat nélkül nincs munka, igazi ördögi kör ez - éppen ezért egyértelmű volt, hogy az áldatlan helyzetre olyan megoldást kell kidolgozni, ami a fiataloknak és a munkaadó cégeknek is jó.

A felsőoktatási intézmények és a munkát adó vállalkozások együttműködését eredetileg Schmitt Pál terjesztette elő, mivel azonban a politikust idő közben az Országgyűlés elnökévé választották, nem maradhatott  EP-képviselő. A tervek szerint még áprilisban szó esett volna a diákok és vállalkozások számára előnyös kérdésről, az izlandi vulkánkitörés azonban az ingázó parlamenti képviselők... ma viszont végre hivatalosan is elfogadták a tervek a képviselők.

"Drámaian megemelkedett a diplomás munkanélküliek aránya. Fontosnak tartom megvizsgálni, hogy vajon a diplomák minőségével van-e baj, vagy esetleg a vállalatok követelnek túl sokat a pályakezdőktől. Véleményem szerint, a képzésbe integrált gyakornoki programok nagymértékben segítik a pályakezdők helyzetét, ezért ezt támogatni és kreditekkel honorálni szükséges" - mondta Schmitt Pál.

A jelentés felszólítja a Bizottságot, hogy dolgozza ki az egyetemek és vállalkozások közti együttműködés jogi kereteit, és ismerje el a tanulás e speciális formáját, melynek során a hallgatók és oktatók közvetlen, gyakorlati tapasztalatra tehetnek szert, a szakemberek pedig felfrissíthetik elméleti ismereteiket, de akár posztgraduális képzésen is részt vehetnek.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 23
Tegnapi: 2
Heti: 23
Havi: 44
Össz.: 24 987

Látogatottság növelés
Oldal: Karrier - neon.hu-ról
Boldog(abb) élet - © 2008 - 2024 - who-are-you.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »